Logo
Certifikovaný program primární
prevence pro žáky MŠMT
Akreditované školení
pro učitele MŠMT

3. místo za ČR v soutěži Evropská
síť prevence kriminality (EUCPN)

Videa
Galerie
Červená knihovna

Komixy
Facebook
facebook

Dotazy


null


již dlouhá léta jsem obětí tvr

již dlouhá léta jsem obětí tvrdé kyberšikany. v podstatě ani nevím, i když tuším, od koho to směřuje. dokázat jim nemůžu nic. co mám dělat?


již dlouhá léta jsem obětí tvr

již dlouhá léta jsem obětí tvrdé kyberšikany. v podstatě ani nevím, i když tuším, od koho to směřuje. dokázat jim nemůžu nic. co mám dělat?


maki

Dobrý den, měmla bych dotaz co se dá proti kyberšikaně dělat? je mi přes 20 a přesto se setkávám s kyberšikanou od bývalé přítelkyně svého partnera. určitě si to nechci nechat líbit jen nevím kam se obrátit pro pomoc


Anonym (12)

Má vzdálená sestřenice (a kamarádka) se přes facebook seznámila s jedním klukem a posílá mu své nahé fotky za to že on jí kdysy poslal 2 fotky svých svalů když jsem se snažila jsem se jí to rozmluvit ale odpověděla mi "My si navzájem věříme" chtěla by jsem ji pomoct. Jak?!


Blanka Junová

Dobrý den, našla jsem vás náhodou (přes Grundvig) a moc se mi myšlenka vašeho sdružení líbí. Chci se zeptat, zda máte k doporučení i "bezpečné" hry pro děti ml. školního věku. Bezpečnými myslím takové, kde se dítě nedostává do násilné virtuality plné beztrestného zabíjení. Děkuji a přeji hezký den. Blanka Junová


Pavel (14)

Zdar! Na přednášce jste mluvil o nebezpečí závislosti na hrách, internetu, sociálních sítích. Já i mí kamarádi tráví hraním her dost času. Jak poznám, že jsem závislý?


Pavla (19)

Dobrý den, mám problém a nevím, co mám dělat. Rozešla jsem se s přítelem. Když jsme byli spolu, tak jsme se fotili a natočili jedno video při sexu. Rozešli jsme se sice bez hádek, ale nevím, jak mu mám věřit, že videa a fotky někde nezveřejní, nebo mu je neseberou hekři. Říkal, že už všechno smazal a nemám se bát, ale pokud se dostanou na internet, hanbou se propadnu! Můžete mi poradit, jak se mám teď zachovat?

 • Odpověď Nebuď oběť!:
  Ahoj Pavlo, nacházíš se ve velice složité a těžko řešitelné situaci. Jakmile jednou vzniknou takto kompromitující materiály, nemůžeš si být nikdy jistá, zda se někdy neobjeví na internetu a jestli nevznikla další kopie, kterou si bývalý přítel nenechal. Vždy poukazujeme na snadné zneužití materiálů se sexuálním obsahem, které vznikají v rámci partnerských vztahů. (Reálné příběhy a alarmující důsledky pro oběť si můžeš přečíst v části SEXTING.) Nejnovější výzkumy dokazují, že 10 % českých dětí rozesílá své nahé fotky po internetu. Nejlepší obranou proti sextingu je, žádné diskreditující fotky a videa nevytvářet. Pokud se přece jen rozhodneš riskovat, domluvte se například na tom, aby ti nebylo vidět do tváře, použij masku atd. Stanovte si pravidla, kde budete fotky, videa uchovávat, aby se nedostaly do nepatřičných rukou. Jakmile se ovšem pár rozejdete, musí oba žádat, aby byly materiály průkazně smazány. Oběťmi nemusí být zákonitě jen dívky, ale i chlapci. Je vhodné, abys bývalého partnera upozornila na to, že si nepřeješ, aby kdekoli fotky a videa zveřejňoval. Zmiň se také o tom, že pokud se něco takového stane, jsi odhodlána se bránit dostupnými prostředky. Přečiny sextingu se v České republice řeší případ od případu, tzn. individuálně, neexistuje jednotný způsob řešení. Nejčastěji se rozhoduje podle způsobu pořízení (chtěné/nechtěné, tajné), povahy (lehké/explicitní vyobrazení), ale také věku aktérů. Důležitá je hranice osmnácti let. Mládeži pod tuto hranici je totiž zákonem zakázáno se natáčet a pořizovat fotografie sexuální povahy. Působí to jako paradox, poněvadž být sexuálně aktivní je možné v Česku od 18. Proto jsou některé případy kvalifikovány jako přestupek, jiné jako trestný čin. Záležitost sextingu se může soudit i pomocí občansko-právních sporů. Tým Nebuď oběť ti přeje, aby vše dopadlo dobře a neměla jsi s bývalým přítelem problémy.

  Související odkazy:
  http://cms.e-bezpeci.cz/content/view/154/19/lang,czech/
  http://www.sexting.cz/
  http://en.wikipedia.org/wiki/Sexting


Martina (13)

Zdravím, po přečtení vašich stránek jsem se trošičku lekla, protože jsem se už jednou setkala s klukem, s nímž jsem se znala jen přes chat a FB. Ale než jsme si domluvili schůzku, tak jsme kecali přes web kameru, cítila jsem se v bezpečí a věřila jsem mu. Myslíte si, že by bylo možné ošálit i web kameru? Neudělala jsem blbost, že jsem se s ním setkala? Teď vím, že kdybych se sním ze strachu nesetkala, tak spolu nejsme a nezjistím, že je normální. Ale přesto?

 • Odpověď Nebuď oběť!:
  Čau Martino, před schůzkami domluvenými jen přes internet vždy varujeme a upozorňujeme na jejich nebezpečí, nikdy totiž nemůžeš tušit, kdo se za druhou obrazovkou skrývá, fotku a profil mladého přitažlivého kluka není těžké vytvořit (více v záložce CYBERGROOMING). Avšak tys na to šla šikovně! V podstatě jsi použila jednu z rad, které se snažíme prosazovat. Jedná se totiž o velice jednoduchý způsob, jak zjistit, s kým máme opravdu tu čest. Rozhovor přes web kameru, kdy s tebou musí člověk komunikovat, reagovat a odpovídat živě, se nedá nijak zfalšovat. Avšak i tak zde číhá jedno nebezpečí! Sice půjdeš na rande s klukem, u něhož sis zjistila identitu, ale stále hrozí, že své pravé úmysly skrývá. Přece jen jde stále o cizího člověka, který může být potencionálně nebezpečný. Existuje nicméně jednoduché východisko. Na první setkání bys mohla vzít kamarádku, která by tě doprovodila a jíž bys představila. Záleželo by pak na vás, jak dlouho by se s vámi zdržela. Situace by byla pro potencionálního útočníka nepříjemná, o jeho identitě a vašem setkání by totiž věděla třetí osoba. Schůzky přes internet určitě nechceme zakazovat, vždyť to je přece právě ten důvod, proč si s někým píšeme prostřednictvím komunikačních technologií. Je přirozené vyústění, že virtuální vztah toužíme povýšit do reálného! Přejeme ti, ať ti vztah vyjde a máš v hledání přátel přes internet jen štěstí.

  Související odkazy:
  http://prezentace.e-bezpeci.cz/kybergrooming/index.html
  http://www.dsl.cz/clanek/1406-kybersikana-a-grooming
  http://www.seznamsebezpecne.cz/
  http://www.internethotline.cz/


Honza

Vždy jsem strašně rád četl, s hrdiny prožíval fantastické a dobrodružné příběhy. Od té doby, co mám internet to je jako droga. Na čtení nemám čas, nejdelší příběh má do 200 znaků, tak rád bych si zas v klidu četl, ale nemůžu, musím být on-line.


Martin

Všechny diskuze a komentáře vítáme. Děkujeme za příspěvky, nápady i impulsy k naší další práci. Krásný barevný podzim všem příznivcům přeje Martin