prevence pro žáky MŠMT Akreditované školení
pro učitele MŠMT
3. místo za ČR v soutěži Evropská
síť prevence kriminality (EUCPN)
- Aktivity září a říjen
- Kraj pro bezpečný internet 2024
- Community volunteering against cyber bullying
- Sticks and Stones
- Šablony - Zvyšování kvality neformálního vzdělávání v Moravskoslezském kraji
- European Solidarity Corps
- ff
- Yes We Can !
- Bezpečnější internet s Ministerstvem zdravotnictví
- Tolerance vede ke štěstí
- Ostrava - město odpovědných škol 2022
- Bezpečný internet s ČSOB II.
- trikem proti kyberšikaně
- Kyberšikana má červenou 2022
- S kyberšikanou v duši II.
- Umění startu
- S kyberšikanou v duši
- S kyberšikanou pod kůží
- Řidičský průkaz internetového surfaře
Články
Jak moc anonymní jste na Facebooku?
„Většina uživatelů komunitních serverů, jako jsou Facebook nebo Twitter, má výrazné sklony stavět po síti na odiv svoji oblíbenost více, než to odpovídá realitě - a to třeba tak, že hromadí přátele, vkládají své vyretušované fotky nebo popisují, jaký si koupili nový notebook a kam se chystají na dovolenou,“ říká sociální psycholožka Laura Buffardiová spolu se svým kolegou Keithem Campbellem v zajímavé studii s názvem Narcissism and Social Networking Web Sites (Narcismus a komunitní weby), která vznikla v americkém státě Georgie.
„Už samotná terminologie ‚přátelé‘ je však zavádějící. Vyvolává iluzorní pocit bezpečí a dojem, že jste mezi svými,“ varuje Karel Wolf, šéfredaktor internetového magazínu ITBiz. Zatímco v běžném životě máte většinou nanejvýš dvacet nejbližších, na síti sdílíte soukromí i s tisícovkou přátel.
„Na rozdíl od setkání tváří v tvář zůstane všechno, co na sebe virtuálním přátelům prozradíte, zaznamenáno pro budoucnost a šíří se skrze jejich kontakty dále,“ dodává Karel Wolf. I když informace smažete, nevíte, kdo si je stihl stáhnout a může je použít proti vám klidně i za pár let.
„Facebook sám o sobě nebezpečný není a nabízí řadu nástrojů, jak si soukromí držet pod kontrolou. Řada uživatelů se ale příliš nenamáhá je používat,“ domnívá se Karel Wolf. Váš úplný profil by měli vidět jen ti, jímž nejvíce důvěřujete, ostatním se vyplatí nastavit omezená práva a rozhodně nesdílet profil s přáteli svých přátel. Například fotky z večírku chcete sdílet se svými kamarády, ale ne s obchodními partnery. Uvést číslo mobilu třeba na síti Linkedin, na které se sdružují lidé ze stejných oborů, je vhodné kvůli pracovním kontaktům, ale určitě nechcete, aby ho znal každý.
Facebook rovněž běžně využívají i policisté k vyšetřování trestné činnosti. Z online prostředí se jim rekrutují nejen zločinci, ale hlavně poškození. „Pachatelé si na internetu stále častěji vytypovávají cíle útoku nebo si doplňují své informace, kterých jsou sociální sítě plné. Zprávy o vašem zázemí a o tom, kde se pohybujete, se dají zneužít a setkáváme se s tím stále častěji,“ přiznává plukovník Karel Kuchařík, vedoucí odboru informační kriminality na policejním prezidiu v Praze.
„Často se stává, že se někdo snaží vylákat ženu, s níž komunikuje na chatu, aby s ním šla na schůzku. Na internetu si zjistí její koníčky a využije těchto informací k tomu, aby u ní vzbudil sympatie a časem z ní pak začal loudit peníze,“ sděluje kriminalista Karel Kuchařík. Setkává se i s případy, kdy útočník oběť vydírá - předkládá jí detaily z jejího soukromí, kde bydlí, co dělá a s kým se stýká, přičemž navozuje zdání, že osobu neustále sleduje. Jenže vše, co pachatel využívá, jsou právě informace z Facebooku.
„I když se nepohybujete na žádné sociální síti, přesto se tam o vás dají informace najít,“ upozorňuje vyšetřovatel Karel Kuchařík. „Pozor si dejte také na internetové obchody. Neobjednávejte zboží, které je podezřele levné. Podívejte se, jestli je na stránkách reklamační řád, a pročtěte si kontaktní údaje obchodu,“ radí expert na internetovou kriminalitu.
„Nakupujte pouze na ověřených stránkách,“ doplňuje Štěpánka Lencová, která se stará o bezpečnost internetových transakcí v Raiffeisenbank. „Někdy podvodníci zakládají vlastní obchody, tváři se, že nabízejí výhodné ceny, ale jde jim jen o získávání údajů o platebních kartách a jejich držitelích.“ Štěpánka Lencová z Raiffeisenbank dále radí: „Používáte-li kartu na síti jen svátečně, nastavte si nižší limit čerpání peněz a o pohybech na účtu se nechte informovat esemeskou. Kartu hlídejte před dětmi, často se totiž stává, že pak na internetu nakupují místo vás!“
Vaše soukromí mohou nevědomky ohrozit i vaši přátelé, proto je požádejte, ať vás raději na fotkách neoznačují. Nikdy totiž nevíte, kdy budete potřebovat zapřít, že jste se například zúčastnili divokého večírku, zatímco jste si v práci vzali den volna kvůli údajné chřipce.
„Nemůžete se úplně uzavřít před světem, ale pečlivě si rozmyslete, jaké informace kde uvádíte, a počítejte s tím, že je mohou vidět všichni,“ nabádá plukovník Karel Kuchařík. „Je totiž zcela jisté, že čas těch největších internetových zločinů teprve nastane!“
PRAVIDLA SURFU:
- Až 40 % profilů na sociálních sítích je falešných. Nevěřte všemu, co kdo píše!
- Nedávejte hned novým známým adresu ani telefon.
- Se všemi jednejte s úctou. Nikdy nevíte, kdo se skrývá na druhé straně monitoru.
- Nezadávejte číslo své karty na neznámé weby.
- Počítejte s tím, že vaši zprávu čtou třetí oči. Řiďte se heslem: „Že jsem paranoidní, neznamená, že po mně nejdou.“
- Nevěřte, že vaši známí mají skvělý život jen proto, že mají úžasný profil na Facebooku.
- Udržujte svá hesla v tajnosti.
- Nedomlouvejte si přes internet schůzku, aniž o ní řeknete někomu dalšímu.
- Neposílejte cizím lidem fotky a už vůbec ne intimní!
Zdroj: Cosmopolitan září 2010