Logo
Certifikovaný program primární
prevence pro žáky MŠMT
Akreditované školení
pro učitele MŠMT

3. místo za ČR v soutěži Evropská
síť prevence kriminality (EUCPN)

Videa
Galerie
Červená knihovna

Komixy
Facebook
facebook

Články

Češi se nebojí, polovina si mezi přátele přidá kohokoli

Každý druhý Čech velmi snadno uzavírá facebooková přátelství s úplně cizími lidmi a nabízí tak svoje osobní údaje, jako je datum narození, bydliště či informace o tom, kde se zrovna pohybuje, ke zneužití. Vyplývá to z výzkumu společnosti Nebuď oběť.

Nezisková organizace Nebuď oběť uspořádala workshop, kterého se zúčastnili žáci českých i zahraničních základních škol a dostali za úkol vytvořit si falešný profil na Facebooku a snažit se získat co nejvíce přátel z okruhu cizích lidí, kteří o projektu neměli tušení. Navíc se měli pokusit zlákat nové přátele k osobní schůzce.

Jeden z účastníků výzkumu si vytvořil profil přitažlivé zhruba dvacetileté ženy a už během prvních dvaceti minut se mu podařilo získat sto zcela neznámých přátel a za další hodinu už si stihl domluvit tři schůzky. Na domluvené setkání se nakonec dostavili většinou muži, ženy nebo dívky schůzku většinou nakonec zrušily.

Organizace Nebuď oběť proto varuje uživatele Facebooku, aby si nepřidávali neznámá jména, nebo si předtím alespoň ověřili jejich pravost - například pomocí webkamery. Lepší je také neuvádět své datum narození ani přesnou adresu.Vyhnout se útokům neznámých lidí lze podle sdružení tak, že si uživatel nastaví maskovanou profilovou fotografii, která nebudí zájem potenciálních útočníků.

Zdroj: www.tyden.cz